Klimatyzator – czyli komfort chłodu.

Data dodania: 02.06.2009

Jak zapewnić komfort chłodu w pracy oraz w domu, czy też miejscach spędzania wolnego czasu?

Fale południowych upałów, wysokie nasłonecznienie to przyczyny występowania wysokich temperatur. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak zapewnić komfort chłodu w pracy oraz w domu, czy też miejscach spędzania wolnego czasu? To pytania, które coraz częściej sobie zadajemy.

Odpowiedzą na te pytanie jest montaż klimatyzatora, czyli podstawowego urządzenia dostarczającego do pomieszczenia powietrze o zadanej temperaturze. W zależności od typu klimatyzatora urządzenie może pracować w trybie chłodzenia dla zapewnieni komfortu chłodu w gorące dni oraz w trybie grzania dla zapewnienia komfortu ciepła w chłodne dni, w okresach przejściowych.

Zasada pracy klimatyzatora jest bardzo prosta. Wentylator wymusza obieg powietrza na parowniku (jednostka wewnętrzna) umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku, oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) i podany na skraplacz (jednostka zewnętrzna), znajdujący się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). Na skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą pod wysokim ciśnieniem. Ciecz dostaje się do zaworu rozprężnego, gdzie zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy (patrz: www.wikipedia.pl). W przypadku pracy klimatyzatora w trybie grzania, proces ten zostaje odwrócony przy pomocy zaworu czterodrożnego.

Montaż klimatyzatora nie jest rzeczą prostą. Niewłaściwe położenie instalacji, błędy montażowe, brak odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia to powody, dla których powinniśmy skorzystać z usług fachowców. Decydując się na klimatyzator winniśmy również pamiętać o wyborze firmy która posiada odpowiednie certyfikaty autoryzacji, gdyż w przypadku awarii zawsze możemy liczyć na fachową pomoc gwarancyjną. Częstym problemem, z jakim borykają się klienci, jest odmowa uznania gwarancji przez autoryzowanego dystrybutora urządzeń w przypadku, gdy montaż wykonała firma nieautoryzowana. Reasumując - wybierając firmę - upewnijmy się, że posiada ona odpowiednie certyfikaty.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje na temat klimatyzacji, prosimy o kontakt z pracownikami naszej firmy - Kontakt. (wg)

 

 

© Polmar - Klimatyzacja, Budownictwo, Audyt Energetyczny - Zielona Góra. Created by: DWD Systems.