Klimatyzacja i zdrowie

Data dodania: 10.08.2009

Katar, zapalenie gardła to nie wynik samego używania klimatyzatora, lecz skutek jego nieprawidłowego używania.

Katar, zapalenie gardła to nie wynik samego używania klimatyzatora, lecz skutek jego nieprawidłowego używania. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a bezpiecznie i bez skutków ubocznych dla naszego zdrowia, będziemy mogli cieszyć się komfortową temperaturą w upalne dni.

Przede wszystkim musimy pamiętać o unikaniu szoku termicznego dla naszego organizmu. Kiedy w upalne dni, gdy na zewnętrz mamy np. 30 stopni C, nastawimy klimatyzator w funkcji chłodzenia na temperaturę 20 stopni C, przebywać i pracować w pomieszczeniu będzie bardzo przyjemnie. Lecz kiedy opuścimy pokój i wyjdziemy na zewnątrz, nasz organizm będzie nagle narażony na temperaturę aż o 10 stopni C wyższą. Przeżyjemy mały szok termiczny, który może być przyczyną kataru, czy zapalenia gardła. Oczywiście, nasza wrażliwość na różnice temperatur jest bardzo indywidualna.

Aby uniknąć szoku termicznego, wystarczy nie nastawiać klimatyzatora na aż tak niską temperaturę. Zasada mówi, aby temperaturę w klimatyzowanym pomieszczeniu nastawiać o 5-7 stopni C niżej w stosunku do temperatury, jaka panuje na zewnątrz.

Pamiętać warto także o tym, aby nie ustawiać nawiewu z jednostki wewnętrznej klimatyzatora bezpośrednio na siebie i nie tworzyć sytuacji przebywania w „zimnym przeciągu".

I ostatnia prosta zasada zdrowego korzystania z klimatyzacji. Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześnie przed opuszczeniem klimatyzowanego pomieszczenia, w którym przebywamy dłuższy czas, zwiększyć temperaturę w pokoju, bądź też wyłączyć klimatyzator. Powolny wzrost temperatury w pomieszczeniu zmniejszy różnicę temperatur i pozwoli uniknąć szoku termicznego.

Pamiętając o tych prostych zasadach oraz o rozsądnym korzystaniu z urządzeń klimatyzacyjnych, możemy cieszyć się komfortem termicznym w upalne dni bez narażania własnego zdrowia.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje na temat klimatyzacji, prosimy o kontakt z pracownikami naszej firmy - Kontakt i zapoznanie się z ofertą klimatyzatorów w zakładce Klimatyzacja. (łg)

 

 

© Polmar - Klimatyzacja, Budownictwo, Audyt Energetyczny - Zielona Góra. Created by: DWD Systems.